WYDARZENIA

Uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych z Zabrza uczestniczyli w warsztatach edukacyjno-rozwojowych realizowanych w Katedrze Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu. 

Zajęcia przeprowadzone zostały przez pracowników Katedry Dietetyki oraz Zakładu Promocji Zdrowia w ramach projektu „Apetyt na zdrowe żywienie”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Podejmowane w ramach projektu działania obejmują m.in.:   edukację młodzieży z zakresu zdrowego odżywiania na przykładzie wybranych kuchni świata, ocenę stanu odżywienia młodzieży, ocenę jakości produktów żywnościowych z wykorzystaniem metod sensorycznych, ocenę zdolności rozpoznawania zapachów, ocenę nawyków żywieniowych młodzieży. 

Podejmowane działania mają pomóc w  kształtowaniu odpowiednich nawyków żywieniowych młodzieży oraz przyczynić się do promowania prozdrowotnego stylu życia w zakresie racjonalnego żywienia, ponadto analiza oraz ocena uzyskanych danych pozwoli na przedstawienie zagrożeń w kontekście możliwości wystąpienia chorób dietozależnych w badanej grupie populacyjnej.


 

 W dniach 18-19 maja 2023 r. uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Kongresie Badań Sensorycznych  organizowanym przez UNICAMP - University of Campinas w Brazylii (International Congress on Advances in Sensory Science and Consumer Research). Jednym z prelegentów była Pani mgr Wioleta Faruga-Lewicka, doktorantka Zakładu Technologii i Oceny Jakości Żywności, która przedstawiła wyniki pracy badawczej dotyczącej oceny jakości miodów.

 


 

 

W dniach 26-27 stycznia 2020 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbył się 4 Śląski Festiwal Nauki. 

Studentki SKN przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności brały udziałw tym wydarzeniu i przygotowały dla uczestników zadania z zakresu analizy sensorycznej.

Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak również młodzieży i dorosłych.

Dla najmłodszych uczestników festiwalu przygotowano zadania polegające na uszeregowaniu kolorów od najjaśniejszego do najciemniejszego, uczestnicy całymi rodzinami chętnie rozpoznawali zapachy i to zadanie okazało się najbardziej problematyczne. Większość zapachów powszechnie wykorzystywanych w kuchni okazała się bez zmysłu wzroku trudna do zidentyfikowania.

Zarówno Studentki, jak również uczestnicy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni formą przygotowanego festiwalu. Liczne stanowiska o rozmaitej tematyce stanowią niezwykle kształcące i inspisrujące doświadczenie.

 


 

5 i 11 czerwca 2019 odbyły się ostatnie warsztaty kulinarno-edukacyjne pt. "Kolorowo znaczy zdrowo"

W realizowanych przez ostatnie 2 lata warsztatach dla siemianowickich drugoklasistów wzięło udział 317 dzieci. Projekt składał z części teoretycznej oraz praktycznej, uczestnicy przygotowanych warsztatów poprzez naukę i zabawę uczyli się prawidłowych nawyków żywieniowych. Warsztaty były prowadzone przez pracowników oraz studentów Katedry Dietetyki w czterech dziedzianach: edukacyjnej, sensorycznej, kulinarnej oraz kuchni molekularnej. W podziękowaniu od uczestników oraz opiekunów otrzymaliśmy liczne laurki i plakaty.

O PROJEKCIE W MEDIACH:

Relacja Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

Relacja Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

Artykuł na stronie Wyborcza.pl

SzkołaPodstawowanr1


 

 

6 czerwca 2019 roku rozpoczęto serie warsztatów edukacyjnych pt. "Lepszy start w przyszłość".

Przedmiotem projektu są działania skierowane na rozwój kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy uczniów klas 1 - 3 szkół średnich. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w przygotowanych przez nasz Zakład warsztatach, któr obejmowały zagadnienia analizy sensorycznej.

Pierwszym zadaniem było uszeregowanie probówek według natężenia koloru, następnie różnicowanie zapachów m.in. cynamonu, czosnku, lubczyku, kurkumy. Ostatnie zadania odbywały się w pracowni sensorycznej i to właśnie one cieszyły się największym zainteresowaniem. Ucznowie wykonywali test na daltonizm smakowy oraz określali próg wrażliwości smakowej na smak umami. Ostatnim elementem warsztatów była ocena sensoryczna czekolad, zadaniem uczestników było uczeregowanie zakodowanych próbek od najmniej do najbardziej smakowitej.

Więcej informacji o projekcie i realizowanych warsztatach znajdziesz TUTAJ


 

6 czerwca 2019 roku w Katedrze Dietetyki odbyły się dni otwarte Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu. 

Uczniowe szkół średnich mieli możliwość zobaczyć jak wygląda oraz jak funkcjonuje nasza Katedra. Uczestnicy bardzo chętnie uczestniczyli w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach, dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko na którym studentki obrazowały ilość cukru w produktach spożywczych. Uczniowie mieli również możliwość spróbować swoich sił podczas rozpoznawania zapachów oraz szeregowania roztworów o różnym natężeniu kolorów. 


 

 

W dniach 13-14 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbył się 3 Śląski Festiwal Nauki. 

Studentki SKN przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności uczestniczyły w tym wydarzeniu i przygotowały dla uczestników zadania z zakresu analizy sensorycznej. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak również młodzieży i dorosłych. Dla najmłodszych przygotowano zadania polegające na uszeregowaniu kolorów od najjaśniejszego do najciemniejszego, uczestnicy całymi rodzinami chętnie rozpoznawali zapachy i to zadanie okazało się najbardziej problematyczne. Kolejne zadanie było związane z efektem kiki-bouba, mianowicie studentki badały, czy smak posiada kształt. Uczestnicy musieli nazwać dwa obrazki słowem kiki lub bouba, jeden o ostrych drugi o opływowych kształtach, następnie musieli określić czy dany smak np. cytryny przypomina im jeden z obrazków.

 

 


 

 Źródło: http://www.siemianowice.pl/samorzad/dokumenty/glos-miasta.1312/


Znalezione obrazy dla zapytania piknik pokoleń sum

W dniu 25 maja 2018 odbędzie się "Piknik Pokoleń" z licznymi atrakcjami organizowany na terenie kampusu w Zabrzu-Rokitnicy. W trakcie pikniku uczestnicy będą mogli zwiedzić funkcjonujące Katedry i Zakłady. W programie znajdzie się mnóstwo konkursów z wiedzy o uczelni przygotowanych dla absolwentów oraz obecnych studentów i pracowników.  Zabawie piknikowej towarzyszyć będą występy artystów „medyków” oraz koncerty i występy zaproszonych gości. Wyczerpane w zabawie siły będzie można zregenerować w namiocie biesiadnym przy grochówce i smakołykach z grilla. Wystąpi chór uczelniany, Lotharsi, Grupa Zawratu, Foryś Band. Gwiazda wieczoru: zespół Lombard.

Więcej TUTAJ

 


 

 

20 kwietnia 2018 roku odbył się Dzień Otwarty Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu. W ramach wydarzenia uczestnicy mogli wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy i kuchni molekularnej, pomiarach jakości wody przeznaczonej do spożycia i słuchu. Zaprezentowano również mierniki do pomiaru pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez telefony komórkowe, oraz do pomiaru dźwięków i dynamometr do pomiaru siły ręki. Uczestnicy  mogli również zmierzyć ciśnienie i sprawdzić skład masy ciała.

Więcej TUTAJ

 


  

Projekt pracowników Katedry Dietetyki dotyczący warsztatów kulinarno-edukacyjnych pt. "Kolororowo znaczy zdrowo" otrzymał dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu "Ścieżki Kopernika 2.0". Dofinansowanie ma zostać wykorzystane na stworzenie i przeprowadzenie niekonwencjonalnych modułów zajęć, które mają rozbudzić w młodzieży ciekawość, kreatywność i chęć pogłębiania wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania. Uczestnikami projektu będą uczniowie ze szkół podstawowych, którzy w ramach warsztatów uczestniczyć będą w zajęciach kulinarnych i edukacji żywieniowej.

Więcej informacji o projekcie i realizowanych warsztatach znajdziesz TUTAJ. 

Studentki SKN przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności: Wiktoria Staśkiewicz, Dominika Stachurka i Karolina Sobierajska zdobyły II miejsce w XXI Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych, która odbyła się 19-20 maja 2016 r. Organizatorem konferencji był Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Studentki referowały pracę pt. "Analiza sensoryczna wybranych wyróżników jakościowych chleba gryczanego". Opiekunem pracy jest Pani dr Agnieszka Bielaszka.