Działalność SKN

W dniach 26-27 stycznia 2020 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbył się 4 Śląski Festiwal Nauki. 

Studentki SKN przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności brały udziałw tym wydarzeniu i przygotowały dla uczestników zadania z zakresu analizy sensorycznej.

Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak również młodzieży i dorosłych.

Dla najmłodszych uczestników festiwalu przygotowano zadania polegające na uszeregowaniu kolorów od najjaśniejszego do najciemniejszego, uczestnicy całymi rodzinami chętnie rozpoznawali zapachy i to zadanie okazało się najbardziej problematyczne. Większość zapachów powszechnie wykorzystywanych w kuchni okazała się bez zmysłu wzroku trudna do zidentyfikowania.

Zarówno Studentki, jak również uczestnicy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni formą przygotowanego festiwalu. Liczne stanowiska o rozmaitej tematyce stanowią niezwykle kształcące i inspisrujące doświadczenie.

 

5 i 11 czerwca 2019 roku odbyły się ostatnie warsztaty kulinarno-edukacyjne pt. "Kolorowo znaczy zdrowo"

W realizowanych przez ostatnie 2 lata warsztatach dla siemianowickich drugoklasistów wzięło udział 317 dzieci. Projekt składał z części teoretycznej oraz praktycznej, uczestnicy przygotowanych warsztatów poprzez naukę i zabawę uczyli się prawidłowych nawyków żywieniowych. Warsztaty były prowadzone przez pracowników oraz studentów Katedry Dietetyki w czterech dziedzianach: edukacyjnej, sensorycznej, kulinarnej oraz kuchni molekularnej. W podziękowaniu od uczestników oraz opiekunów otrzymaliśmy liczne laurki i plakaty.

W dniach 13-14 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbył się 3 Śląski Festiwal Nauki. 

Studentki SKN przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności uczestniczyły w tym wydarzeniu i przygotowały dla uczestników zadania z zakresu analizy sensorycznej. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak również młodzieży i dorosłych. Dla najmłodszych przygotowano zadania polegające na uszeregowaniu kolorów od najjaśniejszego do najciemniejszego, uczestnicy całymi rodzinami chętnie rozpoznawali zapachy i to zadanie okazało się najbardziej problematyczne. Kolejne zadanie było związane z efektem kiki-bouba, mianowicie studentki badały, czy smak posiada kształt. Uczestnicy musieli nazwać dwa obrazki słowem kiki lub bouba, jeden o ostrych drugi o opływowych kształtach, następnie musieli określić czy dany smak np. cytryny przypomina im jeden z obrazków.

 

 

II miejsce w XXI Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych, która odbyła się 19-20 maja 2016 r.

Studentki SKN przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności: Wiktoria Staśkiewicz, Dominika Stachurka i Karolina Sobierajska zdobyły II miejsce w XXI Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych, która odbyła się 19-20 maja 2016 r. Organizatorem konferencji był Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Studentki referowały pracę pt. "Analiza sensoryczna wybranych wyróżników jakościowych chleba gryczanego". Opiekunem pracy jest Pani dr Agnieszka Bielaszka.


 

WARSZTATY KULINARNE - 20.03.17 r.

20.03.17 r. w Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności odbyły się warsztaty kulinarne dla jedenaściorga dzieci ze szkoły podstawowej "Arkona" w Siemianowicach Śląskich. W ramach warsztatów dzieci przygotowywały tradycyjne potrawy kuchni chińskiej, brały udział w pokazie kuchni molekularnej, a także przygotowywały ozdoby związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.

 

ŚLĄSKI DZIEŃ ZDROWIA - 11.03.17 r.

11 marca br. w ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym  odbył się Śląski Dzień Zdrowia. Mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej mogli w wygodny i łatwo dostępny sposób skonsultować się z specjalistami wybranych dziedzin medycyny oraz skorzystać z bezpłatnych porad i badań. W ramach przedsięwzięcia członkowie SKN przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności zorganizowali stanowisko, gdzie można było zaczerpnąć porad dotyczących zdrowego odżywiania oraz dowiedzieć się ile cukru zawierają popularne produkty spożywcze.

20170314_SDZ_12545620170314_SDZ_8234

 

FOOD SHOW - 18-19.03.17 r.

Pracownicy i studenci Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wzięli udział w święcie żywności i kulinariów, które odbyło się 18 i 19 marca 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Na stanowisku Uczelni uczestnicy wydarzenia mieli możliwość dokonania analizy masy  ciała, następnie uzyskania porad dietetycznych. Studenci kierunku dietetyka prezentowali ile cukru zawierają produkty spożywcze w tym także produkty „dietetyczne”. Pracownicy Zakładu Środowiskowych Czynników Ryzyka Zdrowia prezentowali zasady zarządzania swoim ryzykiem zdrowotnym, w tym zasady  postępowania z żywnością, tj. jej przechowywania i  obróbki.  Udział w wydarzeniu, ze względu na ogromne  zainteresowanie mieszkańców śląska był doskonałą okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej Uczelni, w szczególności kierunków oferowanych przez Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu.

20170321_fp_IMG_844520170321_fp_IMG_846120170321_fp_IMG_846720170321_fp_IMG_8628

 

25. FINAŁ WOŚP - 15.01.17 r.

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności zostali uhonorowani oficjalnymi podziękowaniami za udział i wkład własny w 25. finał Wielkiej Orkiestry Swiątecznej Pomocy (WOŚP).

 

 

HIPOKRATES 2016 - 03.12.2016 r.

Członkowie SKN przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności brali udział w akcji Hipokrates 2016, gdzie udzielali bezpłatnych konsultacji w zakresie dietetyki. Oprócz tego na spotkaniu można było wykonać: glukozy we krwi, cholesterolu całkowitego we krwi, ciśnienia tętniczego, profesjonalna analiza składu masy ciała.

Więcej informacji TUTAJ.

 

20161205_bs_7309 20161205_bs_7288 20161205_bs_7324 20161205_bs_7334

 

"GOTUJ Z MISTRZAMI" - 28.04.2016 r.

Przewodnicząca SKN Małgorzata Słoma, otrzymała nagrodę I stopnia za "Pierś kaczą marynowaną w korzennym winie z brukselką, chipsem z boczku oraz sosem z gorzkiej czekolady i granatem" podczas finału konkursu "Gotuj z mistrzami". Studentka gotowała pod okiem Magdy Gessler w parze z Maciejem Wilczyńskim szefem kuchni w restauracji "U Fukiera".

 

 

"ŚLĄSKIE SMAKI" - 06.06.2015 r.

W Wiśle odbyła się X jubileuszowa edycja festiwalu „Śląskie Smaki”. W trakcie kulinarnych zmagań w szranki stanęły 23 drużyny, podzielone na trzy kategorie - profesjonalnych kucharzy, uczniów szkół gastronomicznych i amatorów. Pośród ośmiu drużyn ubiegających się o tytuł „Eksperta Śląskich Smaków 2015” w kategorii amatorów znalazły się studentki członkinie SKN – Małgorzata Słoma i Beata Stanuch. Podczas 3-godzinnych zmagań przygotowały tradycyjne śląskie potrawy: zupę chudo jewę, roladę wołową z kluskami śląskimi i modrą kapustą oraz na deser szpajzę w stylu art. Konkursowe jury oceniło przygotowane potrawy wysoko, dzięki czemu studentki zajęły II miejsce w kategorii amatorów.


 

TARGI CUKIERNICZE 28.02. - 02.03.2015 r.

Podczas targów członkinie SKN miały okazję zapoznać się z najnowszymi trendami obowiązującymi, w tym sezonie w branży cukierniczej. Jadalne kwiaty, koronki, lody o najbardziej oryginalnych smakach (np. parmezanowe, paprykowe), desery dla alergików, nowe smaki chleba to tylko jedne z licznych produktów jakie można było spróbować.

 

SPOTKANIA WIGILIJNE

 

Co roku wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia członkowie SKN zajmują się wypiekiem świątecznych ozdób z piernika (serduszek, choinek, domków).

 

 

WIGILIA 2014

WIGILIA 2015